سازه LSF

 سازه LSF

سازه LSF  از مخفف کلمه اسکلت سبک فولادی   Lightweight Steel Framing است  که در ایران به نام سازه LSF شناخته شده است . در اصل اسکلت فولادی سبک از پروفیل های فلزی گالوانیزه سرد که با ضخامت بسیار کم در حدود یک میلیمتر ساخته می شود به همین دلیل وزن این سازه ها بسیار کم است . در تاریخچه این سازه ها به اوایل قرن بیستم میلادی باز می گردد زمانی که ساختار چوبی برای ساختمان رواج داشت و اولین ساختمان ساخته شده با سازه LSF در آن زمان بوده است. ساختمان با سازه LSF برخی از معایب با سازه چوبی ندارد به عنوان مثال آسیب پذیری در برابر  شرایط آب و هوایی ندارد به دلیل استحکامی که دارد و نگرانی های زیست محیطی را از بین برد که سبب کاهش چوب درختان و آسیب محیط زیست می شد.

اولین ساختمان با سازه LSF   در شیکاگو ایالات متحده امریکا ساخته شد. این ساختمان ها نمایی از ساختمان های آینده را به نمایش قرار دادند که اولین قوانین و مقررات سازه LSF  در سال ۱۹۴۶ توسط موسسه آهن و فولاد امریکا AISI  در مورد مشخصات سازه ال اس اف در این مقاله تعیین شد.در سازه LSF   عناصر به صورت جدا است به عنوان مثال شبیه به دیوارهایی تقسیم می شود که یک مزیت رقابتی نسبت به سازه های دیگر است .

مزیت های سازه LSF  

دوام فولاد: شاید مهمترین مزیت اسکلت فلزی سازه ال اس اف در دوام آن باشد که بر خلاف اسکلت های چوبی  منبسط نمی شود. همچنین  در برابر آب و رطوبت آسیب کمتر متوجه این سازه ها می گردد.

ویژگی های ایمنی : قاب فولادی داخل ساختمان مستقیماً به زمین متصل می شود. این اجازه می دهد تا کل اسکلت  خانه به عنوان یک صاعقه گیر عمل کند و جریان صاعقه را به طور بی ضرری به زمین تخلیه کند. اسکلت های فولادی همچنین جریان های ناشی از نشتی الکتریکی را تخلیه می کند  زمانی رخ می دهد که سیم های برق سوراخ شده یا آسیب دیده باشد.

نصب ویژه : اگرچه اسکلت های بدنه فولادی امکان مونتاژ سریع را فراهم می کنند، اما ساخت آنها به ابزار و دانش تخصصی نیاز دارد. گاهی اوقات پیمانکاران به دلیل هزینه های اضافی آموزش پرسنل و خرید تجهیزات ویژه، در پذیرش تکنیک های جدید ساختمان دیر عمل می کنند.

بهره وری انرژی: اسکلت فلزی علیرغم مزایای فراوانی که دارد در انرژی کارآمدی ندارد. فولاد ۳۰۰ تا ۴۰۰ برابر سریعتر از چوب گرما را هدایت می کند و از خواص عایق دیوار تا ۶۰ درصد می کاهد. این به دلیل پدیده ای به نام پل حرارتی رخ می دهد که در آن گرما رسانایی ترین مسیر را طی می کند.